komórka. Czy pamiętamy jeszcze to znaczenie słowa „komórka”? To ciekawe zobaczyć jak telefon komórkowy powoli przesuwał się w słowniku wśród znaczeń słowa „komórka” aż zajął bezapelacyjnie pierwsze miejsce. Wspomina o tym prof. Bralczyk w książce „Świat przez słowa”. Myślałem o tym często przez ostatni miesiąc, ponieważ spędziłem go w większości w podróżach. To, co uderza, zaciekawia, a czasem irytuje, to uwiązanie do sprzętu, uwiązanie zamykające ludzi, jakby w tych nędznych, ciasnych i ciemnych komórkach.
– x –
Dojrzały facet, obok mnie w samolocie, rżnął w jakąś grę na swoim, większym od dłoni, smartfonie. Było chyba z 8 słupków kolorowych z różnokształtnymi figurami, które przesuwał palcem i coś się tam zmieniało, błyszczało, przeskakiwało, rozświetlało. Wyciszył głos więc chyba jeszcze dzwoniło. Gdyby przesuwał środkowym palcem mógłbym odczytać z tego, co przynajmniej sądzi sam o sobie w ten sposób spędzającym czas i co sądzi o tej grze, ale nie, starannie, z chwilami namysłu, zupełnie na serio, poważnie przesuwał serdecznym palcem te wszystkie figurki.
Na lotnisku trzylatek w wózku spacerowym wszelkimi sposobami próbuje zwrócić na siebie uwagę mamy. Zdjął buty – nic. Zrzucił z wózka poduszkę – nic. Mama podniosła i położyła na krzesełku obok siebie. Wreszcie udało mu się zdemontować daszek i kiedy próbował nałożył go sobie na głowę mama łaskawie oderwała wzrok od smartfona, przyciągnęła wózek do siebie, odłożyła daszek, zdjęła buta i oparła nogę o siedzenie wózka. Nawet dziecko się tym zdziwiło. Po chwili osłupienia zaczęło zdejmować skarpetkę z nogi mamy.
Jakaś para obejmująca się czule doszła do swojego miejsca na lotnisku i pozostało trochę czasu do wylotu samolotu. Złożyli bagaże, wyciągnęli smartfony i siedząc obok siebie zajmowali się budowaniem relacji z wieloma innymi, którzy w tym samym czasie również trzymali swoje smartfony i czekali tylko na kogoś, kto pojawi się w zasięgu „sieci”.
I chociaż tego nie widzimy, nie myślimy o tym, to jesteśmy naprawdę w pajęczej sieci, która zabiera nasz czas, serce i uwagę.
Comments - No Responses to “Nędzna, ciasna, ciemna…”
Sorry but comments are closed at this time.